ALERJİK NEZLE

Alerjik nezle; Alerjiye sebep olan maddelerin (alerjen) burun mukozasına temas etmesi sonucu görülen; burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı, boğaz kaşıntısı gibi şikâyetlere sebep olan bir hastalıktır. Genetik geçişli allerjik hastalıkların en çok görülenidir ve gelişmiş ülkelerde nüfusun yaklaşık %10-20’sinde bulunmaktadır. İnsanların hayatını tehdit eden bir hastalık olmamakla beraber hayat kalitesini ciddi oranda düşürmektedir. Hastalık; çocuklar için okul günü kaybı, yetişkinler için ise iş günü kaybına sebep olmaktadır. Bu sebeple hastalığın tanısı ve tedavisi çok önemlidir.

Alerjik nezlenin sebebi, vücut savunma sisteminin havada bulunan ve solunum ile buruna giren parçacıklara karşı oluşturduğu anormal reaksiyondur. Allerjenlerin yanısıra hava kirliliği, sigara dumanı gibi bazı çevresel etkenler de allerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Alerjik nezle halk dilinde saman gribi, saman nezlesi veya yaz nezlesi olarak adlandırılırken eş anlamlı olarak alerjik rinit (burun iltihabı) terimi de kullanılmaktadır.

Bu tür hastalarda oluşan alerjik reaksiyonların şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermekte, bazı hastalar bu reaksiyonları hafif bir şekilde atlatırken bazı hastalarda oluşan reaksiyonlar işlerini engelleyecek ve yaşam kalitelerini etkileyecek kadar şiddetli olabilmektedir.

0312 236 01 02